Volba kariéry MSK

Trh práce

Nástroje, data, analýzy

Přejít na rozcestník

Trh práce

Informace o trhu práce, nebo spíše povědomí o tom, kde je najít, patří k nezbytným základům při volbě střední i vysoké školy. Na této stránce najdete vše pohromadě – užitečné odkazy a nástroje, ale také vybrané odborné studie, či aktuální data a výhledy, které vám pomohou přiblížit realitu i budoucnost trhu práce žákům, i vám rodičům.

Aktuální trendy na trhu práce

Nezaměstnanost v lednu mírně vzrostla na 4 %. Vyšší je počet uchazečů o zaměstnání a klesá počet volných pracovních míst

Úřad práce České republiky evidoval k 31. 1. 2024 celkem 295 546 uchazečů o zaměstnání (UoZ), o 16 319 více než v prosinci 2023 a o 12 487 více než v lednu 2023. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně vzrostl o 0,3 p.b. a meziročně o 0,1 p. b. Ke konci ledna činil 4 %. Pomineme-li covidový rok 2021, je to v lednu nejvíce od roku 2017. V mezinárodním srovnání zůstává nezaměstnanost v ČR druhá nejnižší v Evropské unii. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl přitom o 28 763 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Více zde.

54 % zaměstnanců čeká zvýšení mezd. Jaký nárůst považují za dostatečný?

Dlouhá inflační krize ovlivnila finanční situaci zaměstnanců i firem a jejich výhledy do budoucna. Přílišné iluze si nedělá ani jedna strana. Očekávání lidí a plány podniků přibližují zjištění dvou aktuálních průzkumů Alma Career mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Více zde.

Česko zaostává s částečnými úvazky. Jejich zvýhodněním vzniklo za rok přes 22 tisíc míst

Podíl částečných úvazků je v Česku jeden z nejnižších v Evropě. Zatímco v EU pracuje na zkrácený úvazek průměrně přes dvacet procent lidí, v tuzemsku je to podle Eurostatu jen něco málo přes šest procent. Česká republika tak patří společně s Polskem a Slovenskem mezi země, které jsou na tom v celoevropském srovnání nejhůře. Situaci se loni rozhodlo řešit ministerstvo práce zavedením slevy na pojistném. Za rok se podle rezortu díky této podpoře zkrácených úvazků podařilo vytvořit přes dvacet tisíc nových pracovních míst. Ambice byly ale mnohem vyšší. Více zde.

graf2 | Trh práce

Aktuální data

Vývoj mezd a platů v MS kraji dle jednotlivých profesí.

Absolventi středních škol v MS kraji v roce 2018 a 2019.

Uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa v MS kraji podle klasifikace CZ-ISCO.